მეგობრები არ ითვლიან ქრომოსომებს
გზავნილი გულისხმობს ინკლუზიური მხარდაჭერის სისტემების გაძლიერებას, რათა უზრუნველყონ დაუნის სინდრომის მქონე პირებმა მიიღონ ზრუნვა, განათლება და შესაძლებლობები, რომლებსაც იმსახურებენ
21 მარტი დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღედ, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ეგიდით 2011 წლის 10 ნოემბერს დაწესდა.
21 მარტი, დაუნის სინდრომის საერთაშორისო დღეა. სტატისტიკური მონაცემებით, მსოფლიოში 600-800 ახალშობილიდან, ერთი დაუნის სინდრომით იბადება. ამ დაავადების მქონე ბავშვი, შესაძლებელია ნებისმიერ ადამიანს გაუჩნდეს. ის არც მემკვიდრეობითია და არც გადამდები. სინდრომი გოგონებსა და ბიჭებში, ერთნაირი სიხშირით ვლინდება.
დაუნის სინდრომი არის ადამიანის გენეტიკური მდგომარეობა, როდესაც ყველა უჯრედში 46 ქრომოსომის ნაცვლად, 47 ქრომოსომაა. ეს მისი ბუნებრივი მდგომარეობაა, აქედან გამომდინარე, დაუნის სინდრომი დაავადება არ არის.
დღე და თვე შემთხვევით არ აურჩევიათ, 21-ე ქრომოსომას აღნიშნავს თარიღი, ხოლო მარტი, როგორც წელიწადის მესამე თვე ტრისომიულ მოვლენას.
რატომ ასოცირდება ეს დღე ჭრელ წინდასთან?!
წინდა ქრომოსომას ჰგავს, ჭრელმა წინდებმა მსოფლიოს მასშტაბით არა ერთ ადამიანამდე მიიტანა ინფორმაცია დაუნის სინდრომის, 21-ე ქრომოსომული წყვილის ტრისომიის შესახებ.
მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში ამ დღეს, დაუნის სინდრომის შესახებ ცნობადობის ამაღლების მიზნით სხვადასხვა ღონისძიებები იმართება, მათ რიცხვშია საქართველოც.
21 მარტს ეს დღე საქართველოშიც აღინიშნება, ღონისძიების მიზანია დაუნის სინდრომის მქონე ადამიანთა ღირსებისა და უფლებების დაცვა და კეთილდღეობის უზრუნველყოფა.
დაუნის საერთაშორისო დღის მიზანია, საზოგადოებას მიეწოდოს ინფორმაცია დაავადების შესახებ, მოხდეს დაავადებულთა უფლებების დაცვა და მათი მონაწილეობა აქტიურ ცხოვრებაში.
🏥ბათუმის რესპუბლიკური კლინიკური საავადმყოფო მაღალი ხარისხის და სანდო სამედიცინო სერვისების მიწოდებით, მნიშვნელოვან ნაბიჯს დგამს აღნიშნულ გლობალურ კამპანიაში და ხელს უწყობს დაუნის სინდრომის მქონე პაციენტებს მიეწოდოთ თანასწორი და ხელმისაწვდომი სამედიცინო სერვისები.

Friends don't count chromosomes
The message is to strengthen inclusive support systems to ensure that people with Down syndrome receive the care, education and opportunities they deserve
March 21 is World Down Syndrome Day, established by the United Nations on November 10, 2011.
March 21 is World Down Syndrome Day. According to statistics, one in 600-800 newborns in the world is born with Down syndrome. A child with this disease can be born to anyone. It is neither hereditary nor contagious. The syndrome occurs with equal frequency in girls and boys.
Down syndrome is a genetic condition in which a person has 47 chromosomes instead of 46 chromosomes in all cells. This is its natural state, therefore, Down syndrome is not a disease.
The day and month were not chosen by chance, the 21st chromosome marks the date, and March, as the third month of the year, the trisomy event.
Why is this day associated with a colorful sock?!
The sock looks like a chromosome, colorful socks have brought information about Down syndrome, trisomy of the 21st chromosome pair, to more than one person around the world.
On this day, various events are held in many countries of the world to raise awareness about Down syndrome, including Georgia.
This day is also celebrated in Georgia on March 21, the goal of the event is to protect the dignity and rights of people with Down syndrome and ensure their well-being.
The goal of International Down Day is to provide the public with information about the disease, protect the rights of those affected, and enable them to participate in active life.
Batumi Republican Clinical Hospital, by providing high-quality and reliable medical services, is taking an important step in this global campaign and contributing to the provision of equal and accessible medical services to patients with Down syndrome.