კონფერენცია ბავშვთა განვითარების აქტუალურ საკითხებზე
23 ივნისს, ბათუმის რესპუბლიკურ კლინიკურ საავადმყოფოში ჩატარდა კონფერენცია ბავშვთა განვითარების აქტუალურ საკითხებზე.
საკითხი, რომელიც ჯანდაცვის სისტემის და განათლების სფეროს საერთო ინტერესია, აქტუალური გახდა რეალური საჭიროებებიდან გამომდინარე. ბოლო პერიოდში, მოზარდების ჯანმრთელობაზე დამაზიანებლად აისახება ისეთი ფაქტორების ზეგავლენის ზრდა, როგორიცაა სკოლებში ფიზიკური ინაქტივაცია, ფსიქიკური გადატვირთვა, ეკრანზე ჭარბად გატარებული დრო, არაჯანსაღი კვება და სხვა გარემოს ფაქტორები.
კონფერენციის მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს: აჭარის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, მარი ზანაქიძემ, ბათუმის რესპუბლიკური კლინიკური საავადმყოფოს დირექტორმა, ბატონმა სოლონ ფუტკარაძემ და საავადმყოფოს სამეცნიერო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ბატონმა ილია ნაკაშიძემ.
კონფერენციას ასევე ესწრებოდნენ, აჭარის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილეები,
ლელა სურმქნიძე და ილია ვერძაძე.
კონფერენციის ერთერთი ინიციატორი გახლდათ, პირველადი ჯანდაცვის ექიმი, ქ. თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, ქალბატონ გულნარა აბაშიძე, რომელმაც წარმოადგინა თემა ,,ჯანსაღი ცხოვრების წესის დანერგვა სასწავლო გარემოში’’.
კონფერენციაში მონაწილე პედიატრებმა, ოჯახის ექიმებმა, ფსიქიატრებმა, გასტროენტეროლოგებმა და ბავშვთა სტომატოლოგებმა წარადგინეს მოხსენებები შემდეგ თემებზე: ბავშვთა ასაკის დამახასიათებელი ჯანმრთელობის პრობლემები, აუტიზმის სპექტრის დარღვევები და მხარდაჭერის მექანიზმები, ჯანსაღი კვება, როგორც პირის ღრუს სწორი განვითარების საფუძველი, გასტროენტერიტების გავრცელების სეზონური ტენდენციები ბავშვებში, პირის ღრუს ჰიგიენის მნიშვნელობა და სხვა, იმსჯელეს მოზარდებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის დამკვიდრებისთვის კონცეპტუალური ჩარჩოს და პრევენციის გზების შემუშავებაზე. მადლობას ვუხდით თითოეულ მათგანს საინტერესო მოხსენებებისთვის

Conference on Current Issues in Child Development
On June 23, a conference on current issues of child development was held at the Batumi Republican Clinical Hospital.
The issue, which is of common interest to the healthcare system and the education sector, has become relevant due to real needs. Recently, the health of adolescents has been adversely affected by the increasing influence of factors such as physical inactivity in schools, mental overload, excessive screen time, unhealthy nutrition and other environmental factors.
The conference participants were addressed by: First Deputy Minister of Health and Social Protection of Ajara, Mari Zanakidze, Director of the Batumi Republican Clinical Hospital, Mr. Solon Putkaradze, and Head of the Scientific Department of the hospital, Mr. Ilia Nakashidze.
The conference was also attended by Deputy Ministers of Health and Social Protection of Ajara,
Lela Surmknidze and Ilia Verdzadze.
One of the initiators of the conference was a primary care physician, Doctor of Public Health Medicine at Tbilisi Ivane Javakhishvili State University, Ms. Gulnara Abashidze, who presented the topic “Implementation of a Healthy Lifestyle in the Educational Environment”. The pediatricians, family doctors, psychiatrists, gastroenterologists and pediatric dentists participating in the conference presented reports on the following topics: health problems characteristic of childhood, autism spectrum disorders and support mechanisms, healthy nutrition as the basis for proper oral development, seasonal trends in the spread of gastroenteritis in children, the importance of oral hygiene and others, discussed the development of a conceptual framework and prevention methods for establishing a healthy lifestyle in adolescents. We thank each of them for their interesting reports.